Dječji vrtić Medulin Dječji vrtić Medulin

Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani”


LAGUR Istarska batana u četvrtak 29. rujna, organizirao je manifestaciju u sklopu provođenja projekta "Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani", koja se odvijala u prostorijama Dječjeg vrtića Medulin u prisustvu razigrane djece, njihovih roditelja, vrtićkog osoblja i predstavnika Općine Medulin, a predavanje na tu temu je održala Marina Jantoš-Grubešić, dipl.ing. prehrambene tehnologije.

Projekt „Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani“ nastao je iz potrebe da se djeci, ali i njihovim roditeljima skrene pozornost na sastav njihovih jelovnika u cilju educiranja o važnosti pravilne i zdrave prehrane od najranije dječje dobi. Cilj projekta je poticanje roditelja na uvođenje ribe u jelovnik djece te češću konzumaciju ribe, a namjera je da se potakne uvođenje barem još jednog ribljeg obroka tjedno u DV Medulin.

Program manifestacije započeo je istovremenim provođenjem edukativne radionice-igrokaza za mališane DV Medulina u dobi od 4 do 6 godina te edukativnom radionicom gdje su djeca pokazala svoje umijeće crtanja, a nastavio se kuharskim tečajem za njihove roditelje, ali i kuhinjsko osoblje vrtića. Manifestacija je završila zajedničkim druženjem i degustacijom ribljih obroka, koje su spravljali poznati kuharski dvojac Verica i Dragan Jovanović. Djeca su za uspomenu na jučerašnji dan u znaku ribe dobila i malu brošuricu sa ribljim receptima te blok za crtanje.

Sudionici i organizatori manifestaciju su ocijenili uspješnom, a načelnik Općine Medulin Goran Buić, koji je ujedno i predsjednik LAGUR-a Istarska batana, rekao je prilikom otvorenja manifestacije kako je riba jedan od najzdravijih prehrambenih proizvoda te kako trebamo i konkretno djelovati s ciljem da bi naša djeca mogla uživati u blagodatima zdrave prehrane.
   - Današnja manifestacija je upravo jedan od načina kako da krenemo prema ostvarenju tog cilja. Na taj način će naša djeca ujedno naučiti više i o moru, o alatima koje koriste ribari, kakve sve vrste riba postoje, naučiti zašto je važno jesti ribu te na kraju manifestacije i kušati koliko je riba ukusna. Na žalost, možda neka djeca danas i nemaju mogućnosti svakodnevne konzumacije ribe, ali zato to mogu djelomično ostvariti kroz izvrsnu kuhinju dječjeg vrtića u Medulinu, gdje imamo zaista izvrsnog kuhara. Stoga je cilj djelovanja LAGUR-a Istarska batana zapravo povezivanje mora i dječjeg vrtića, odnosno naših ribara i djece u vrtiću. Uloga LAGUR-a je na ovaj način u funkciji društvenog boljitka zasigurno ispunjena, a osim vrtića cilj nam je uvesti riblju prehranu i u obližnju školu, te svakom mještaninu naše općine ponuditi domaću, zdraviju namirnicu na obostranu korist, zaključio je načelnik Buić.

Ravnateljica Dječjeg vrtića Medulin Severka Verbanac rekla je da je u razvoju djece najvažnije ono što nauče u predškolskoj dobi, a što im je temelj za cijeli daljnji život.
   - Mi razmišljamo o vještinama i znanjima koje možemo prenijeti djeci u najranijoj dobi, a koja će im omogućiti bolji razvoj i napredak kasnije u životu. Spoznaje koje dijete ovako rano dobije o važnosti prehrane morskim proizvodima sigurno će utjecati i na to da djeca, kroz razgovor ili motivaciju prehrambenim navikama koje na ovaj način usvoje u vrtiću, potaknu i roditelje da češće koriste morske namirnice u pripremi svakodnevnih obroka. Mala djece često i odbijaju jesti ribu, no zadaća je vrtića da ih motivira i potakne da požele kušati i da što više na meniju požele imati baš takve namirnice. To činimo serviranjem ribljih namirnica na drugačiji, maštovitiji način, radionicama na tu temu te na druge kreativne načine, gdje naše odgajateljice imaju važnu ulogu, a što u konačnici rezultira pozitivnim učinkom na djecu. Projekt LAGUR-a je u svakom slučaju dobrodošao pošto je obogatio naš dosadašnji rad s djecom, gdje smo u mnoštvo navrata i projekata već i sami uvodili djecu u svijet zdrave prehrane, pogotovo ribljeg menija.

Marina Jantoš-Grubešić istaknula je kako prehrana, osim što treba zadovoljavati energetske i nutritivne potrebe djece te potrebe za očuvanjem imuniteta, treba razvijati i prehrambene navike djece.
   - Naš najvažniji cilj je da se preveniraju bolesti djece koje su povezane s prehranom, od kardiovaskularnih do dijabetesa tipa 2. Riba je namirnica koja se može vrlo lagano pripremati i za njezinu pripremu se može osmišljavati puno različitih recepata. Riba je ukusna i izrazito zdrava, i ukoliko se pripremi na jedan lijepi način, maštovito aranžira i ponudi djetetu, mislim da će djeca biti zadovoljna i da će je rado konzumirati. U ribi, odnosno ribljem ulju nalazimo vrlo korisne Omega 3 masne kiseline, a to je naročito prisutno kod plave ribe kao što je srdela, skuša, papalina, palamida ili tuna, dok u odnosu na njih bijela riba ima puno manje masnoće. Upravo Omega 3 masne kiseline sprječavaju kardiovaskularne bolesti, a djeluju i protuupalno te potpomažu razvoju mozga i živčanog sustava kod djece, što je izrazito bitno jer djeca u ovom vrtićkom uzrastu jako puno uče, zaključila je Jantoš-Grubešić.

Projekt "Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani" je sufinanciran od strane Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Fonda Gradova i Općina, a provodi ga LAGUR Istarska batana u suradnji sa DV Medulin.

Lokalna akcijska grupa u ribarstvu (LAGUR) (engl. FLAG – Fisheries local action group, tal. GAC – Gruppo di azione costiera) je poseban oblik lokalne inicijative u ribarstvu specijalizirane za područje ribarstva, prerade ribe i marikulture s ciljem preuzimanja uloge nositelja gospodarskog razvoja ribarstva na lokalnom području kroz doprinos stvaranju, održavanju i poboljšanju radnih mjesta u ribarstvu i doprinos zaštiti i dodavanju vrijednosti ribljim proizvodima.

LAGUR Istarska batana obuhvaća ribarstveno područje južne Istre, i to područje sljedećih jedinica lokalne samouprave: gradove Rovinj i Vodnjan, te općine Bale, Barban, Fažana, Kanfanar, Ližnjan, Marčana, Medulin i Svetvinčenat, a partnerstvo je predstavnika gospodarskog sektora ribarstva, civilnog i javnog sektora navedenih područja.

Povratak na aktivnosti