Dječji vrtić Medulin Dječji vrtić Medulin

Stručni skup ‘Istra u očima djece – medijima do očuvanja baštine’


Dječji vrtić Medulin i Općina Medulin bili su domaćinima prvog stručnog skupa  i 4. Festivala zavičajnosti Istarske županije, koji je imao za cilj raspravu o osnovnim polazištima o kreiranju kurikuluma odgojne skupine, vrtića na temeljnim vrijednostima Nacionalnog kurikuluma za rani i predšklski odgoj i obrazovanje, povezati zavičajni identitet i tradicijsku kulturu kao polazišta u odgojno – obrazovnom procesu, usvojiti tehnike povezivanja stečenih teorijskih znanja sa situacijama za učenje koje proizlaze iz neposrednog doticaja sa zajednicom, koristiti suvremene medije i tehnologije u dokumentiranju odgojno – obrazovnog rada s djecom.

Stručni skup pod nazivom „Istra u očima djece – medijima do očuvanja baštine“ s podtemom „Očuvanje istarskog zavičajnog identiteta i tradicijske kulture  u ustanovama ranoga i predškolskoga odgoja“ održan je u petak, 25. svibnja 2018. Hotelu Park Plaza Belvedere Medulin a okupio je oko 150 stručnih djelatnika iz vrtića Istarske županije te 300-ak djece koji su organizirano i pod stručnim vodstvom obišli desetak lokaliteta u Medulinu i Premanturi.

Skup je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja RH a organizatori skupa bili su: Dječji vrtić Medulin i Općina Medulin  u suradnji s Istarskom županijom  i Agencijom za odgoj i obrazovanje pod pokroviteljstvom.

U ime Istarske županije, skup je pozdravio pročelnik za kulturu IŽ-je Vladimir Torbica., a u ime Agencije za odgoj i obrazovanje viša savjetnica Jasna Šverko. Uspješan rad svim sudionicima poželio je i načelnik Općine Medulin, Goran Buić, odjenuvši za svečanost otvorenja uniformu Hrvatskog Sokola kao dio tradicije Općine Medulin i uz podršku zamjenika načelnika Damira Demarina i Predsjednika Općinskog vijeća Marka Zlatića. Ravnateljica DV Medulin Severka Verbanac, na otvorenju skupa izložila je aktivnosti implementacije zavičajnosti u kurikulum Dječjeg vrtića Medulin i tom prilikom prezentirala edukativan film na temu projekta „Priče potopljenih brodova uz obalu Istre“, a koji je publici predočio cjelogodišnji rad sa djecom u ovoj predškolskoj ustanovi kao ogledan primjer pristupa radu s djecom predškolske dobi na projektima ovakve vrste.

U plenarnom dijelu programa predavanje na temu „Očuvanje kulturnog identiteta: iskoraci u oblikovanju kurikuluma dječjeg vrtića“  imala je dekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izv.prof.dr.sc. Lidija Vujičić. Predstavnice Etnografskog muzeja Istre  Tamara Nikolić Đerić, etnologinja - kustosica i Ivana Čehić Rabljenović mag.novih medija održale su izlaganje na temu „Raznolikost medija u prenošenju tradicijskih znanja te predstavile rad dr.sc. Ivone Orlić na temu „Tradicijski odgoj u Istri“. Andrej Bader, mag.hist. održao je zanimljivo izlaganje na temu „Istarski zavičajni identitet i tradicijska kultura naselja Medulin“ i  prezentirao povijesne lokalitete i aktivnosti na kojima se temeljio rad s djecom predškolske dobi ostvaren tijekom stručnog skupa. Članice radne skupine za implementaciju zavičajnosti u kurikulume predškolskih ustanova IŽ: Karmen Uljanić, mag. paed., Mariza Kovačević, prof.ped., Sandra Brakus, odgojitelj savjetnik i Elida Lukić, odgojitelj sudionicima su izložile kontinuitet razvoja projekta u IŽ i aktivnosti koje su ostvarene u prethodnom periodu.

U poslijepodnevnom dijelu ostvarene su radionice tijekom kojih su predstavnice 16 predškolskih ustanova IŽ prezentirale svoj rad s djecom na projektima pod zajedničkim nazivnikom zavičajnosti.

Tijekom jutra, paralelno s programom stručnog skupa, radionica i panel diskusije, koja se odvijala u Hotelu Belvedere, od 9 do 12 sati na području Općine Medulin ostvarivale su se aktivnosti za 300 djece predškolske dobi iz čitave Istarske županije. Ovom prilikom djeci su predstavljeni lokaliteti: Vižula, Lokva, Malin, Funtana, Bunar, crkva Sv. Agneze, Loža na placi u Medulinu te u Premanturi „Kuća prirode“-  JU Kamenjak, Turanj i tzv. turski kraj i krušna peć.

Ovako zahtjevan projekt zahtijevao je kvalitetnu pripremu ali i informiranost o povijesnom značaju i vrijednosti lokaliteta na koje smo poveli djecu. Zahvaljujući kvalitetnoj suradnji s povjesničarem Andrejem Baderom imali smo pristup nizu zanimljivih informacija o povijesnim zbivanjima u Općini Medulin koje sasvim sigurno, radom na licu mjesta, ostaju zabilježene u pamćenju djece i stvaraju temelj budućeg odnosa prema istim u smislu očuvanja i afirmacije.

U organizaciji i realizaciji ove izuzetno obimne manifestacije sudjelovalo je gotovo 50 entuzijasta, prijatelja djece i vrtića. Nakon ugodnog druženja djece po ranije navedenim punktovima, razgledavanja, igre, crtanja, istraživanja, rada s tijestom, animacije i stjecanja znanja, vožnje turističkim vlakićem te ukusnim fužima u restoranu Financa u AC Medulin ispratili smo naše male goste ponosni na zajedništvo žitelja općine, zaposlenika upravnih odjela općine, JU Kamenjak i dječjeg vrtića kada je u pitanju provedba ovako obimnih projekata koji imaju za cilj afirmaciju kulturno – povijesnih, prirodnih i tradicijskih vrijednosti Općine Medulin.

Ravnateljica DV Medulin

Severka Verbanac

Povratak na aktivnosti